Czy to czas na zmianę psychologa?

Kiedy zdecydujemy, że potrzebna jest nam pomoc psychologa ważne jest, abyśmy wybrali dla siebie takiego specjalistę, który najlepiej nas zrozumie. Takiego, z którym będzie się nam dobrze współpracowało.

Co to oznacza? Po pierwsze, osoba do której trafiamy po pomoc powinna wzbudzać nasze zaufanie. Nie może być tak, że przychodzimy do kogoś z kim naprawdę nie chcemy rozmawiać. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne – być może osoba, do której trafiliśmy ma głos, który nam nie odpowiada. A może przypomina nam najbardziej znienawidzoną ciotkę z dzieciństwa… Może są jeszcze inne czynniki, dla których w danym terapeucie/ terapeutce coś nam „nie pasuje”. W takiej sytuacji nie zwlekajmy, tylko szybko zdecydujmy o zmianie. Co więcej, skoro trafiliśmy do profesjonalisty, powinniśmy z nim/ z nią przedyskutować ten problem i wspólnie dojść do wniosku, czy fakt, który nam, jako pacjentowi przeszkadza jest na tyle doniosły, że wymaga całkowitej zmiany terapeuty, z którym współpracujemy czy być może jesteśmy w stanie wspólnie wypracować jakieś inne rozwiązanie.

Zdarza się również, że pomimo naszej niechęci do terapeuty, z którym współpracujemy nie chcemy poszukiwać kolejnego specjalisty, no bo „tej osobie już opowiedzieliśmy swoją historię i nie chcemy jej po raz kolejny powtarzać”. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z narastającą w nas niechęcią do profesjonalisty, z którym współpracujemy. Może okazać się, że dokonanie zmiany terapeuty wpłynie na nas (i na efekty naszej terapii) pozytywnie. Generalnie biorąc, jeśli trafimy na terapeutę, do którego poczujemy zaufanie, to nawet ponowne powtórzenie całej naszej historii nie będzie dla nas tak dotkliwe, jak początkowo mogłoby się nam to wydawać.

Może być również i tak, że nie rezygnujemy ze współpracy z psychologiem, ponieważ nie chcemy ranić jego/ jej uczuć. Pamiętajmy w takich sytuacjach, że relacja terapeutyczna powinna być budowana na zaufaniu. Jeśli zaś we współpracy z danym terapeutą jest nam źle, powinniśmy poinformować o tym specjalistę, z którym pracujemy. Kiedy otwarcie opowiemy o swoich uczuciach wspólnie będziemy w stanie wypracować najlepsze dla nas – jako klientów – rozwiązanie zaistniałego problemu.

Pamiętajmy, że kierując swoje kroki do specjalisty psychologa, udaliśmy się po konkretną pomoc. Zależało nam na uzyskaniu potrzebnego nam wsparcia, otrzymaniu niezbędnej wiedzy, wypracowaniu pewnych umiejętności itp. W tym celu potrzebne jest nam towarzystwo zaufanego partnera – terapeuty. Zaufanie stanowi fundament relacji terapeutycznej, dlatego jeśli nie ma go pomiędzy nami i naszym terapeutą i nie jesteśmy w stanie wspólnie z psychologiem rzeczonego zaufania wypracować warto wziąć pod uwagę możliwość zmiany specjalisty, z którym współpracujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *