O rety, moje dziecko idzie do psychologa!

Co my – rodzice i opiekunowie – powinniśmy wiedzieć na temat wizyty dziecka u psychologa? W jaki sposób przygotować pociechę na takie spotkanie? Jak wytłumaczyć małemu człowiekowi kim jest psycholog?

Jako rodzice musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że wizyta z dzieckiem u psychologa nie oznacza naszej porażki wychowawczej. Wręcz przeciwnie, świadczy o tym, iż jesteśmy dobrymi, uważnymi rodzicami, którzy we właściwym momencie reagują na najgłębsze potrzeby swojej pociechy.
Spotkanie z psychologiem nie oznacza również, że nasze dziecko przejawia jakąś poważną chorobę psychiczną. Po prostu, czasami (tak jak zresztą i my, dorośli) mały człowiek nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z otaczającą go rzeczywistością. Wtedy właśnie może potrzebować pomocy specjalisty.

Jeśli doszliśmy do wniosku, że nasze dziecko potrzebuje spotkania z psychologiem, powinniśmy przygotować je na wizytę w gabinecie tego specjalisty. Po pierwsze, postarajmy się dziecku wyjaśnić, że psycholog to osoba, z którą rozmawia się o trudnych rzeczach i która jest po to, aby pomóc dziecku poczuć się lepiej. Po drugie, warto opowiedzieć naszej pociesze o tym jak taka wizyta będzie przebiegała.

Pierwsza wizyta u psychologa rozpoczyna się zwykle od rozmowy o problemie, z jakim klient – w tym wypadku rodzic i jego dziecko – zjawia się w gabinecie. Takie informacje mogą zostać zebrane na dwa sposoby – w trakcie spotkania rodziców i psychologa, bez obecności dziecka lub też w obecności młodego człowieka.
Kiedy psycholog uzyska już relację opiekunów pozostaje sam na sam z dzieckiem. To spotkanie służy nawiązaniu kontaktu oraz zgromadzeniu informacji na temat stanowiska i opinii samego dziecka, dotyczących powodów na znalezienie się w gabinecie psychologa. Zazwyczaj dzieci dużo chętniej i z większą łatwością opowiadają o swoich trudnościach wtedy, gdy pozostają jedynie w towarzystwie psychologa, dlatego też opiekunowie są na czas tej rozmowy wypraszani z gabinetu.
Ostatni element wstępnego spotkania stanowi ponowna rozmowa psychologa z rodzicami dziecka. Na tym etapie psycholog przekazuje opiekunom młodego człowieka swoje wnioski i wskazówki do dalszego postępowania.

Należy wyraźnie podkreślić, że omawiając w towarzystwie rodziców swoje spotkanie z dzieckiem, psycholog nie zdradza opiekunowi tajemnic młodego człowieka. Dokonywane przez psychologa omówienie polega przede wszystkim na ogólnym podsumowaniu zebranych informacji, z uwzględnieniem wszelkich wniosków i wyszczególnieniem czynników pomocnych i/ lub niezbędnych dla poprawy funkcjonowania młodego człowieka.

Pamiętajmy, że wizyta dziecka i jego rodziców u psychologa częstokroć daje szansę na poprawienie i usprawnienie komunikacji rodzic – dziecko. Umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb i problemów dziecka. Pozwala zweryfikować skuteczność stosowanych dotychczas metod wychowawczych. Generalnie biorąc, wpływa na poprawę relacji rodzic – dziecko. Dlatego jako dobrzy, otwarci na potrzeby swoich dzieci rodzice, gdy zaistnieje taka potrzeba nie obawiajmy się skorzystać z pomocy psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *