Psycholog szyty na miarę

Coraz częściej słyszy się stwierdzenie, że „swojego psychologa trzeba mieć”. Czasami można spotkać się z przekonaniem, że „to modne mieć swojego psychologa”. A niekiedy po prostu sami czujemy, że spotkanie z psychologiem mogłoby się nam przydać. Niezależnie od naszych motywów, jeśli tylko jesteśmy zainteresowani „posiadaniem” własnego psychologa warto abyśmy byli pewni, że ów psycholog, z którym pracujemy jest najlepszym psychologiem dla nas.

Co to w ogóle oznacza, że jakiś psycholog może być dla mnie, jako klienta odpowiedni, podczas gdy inny będzie dla mnie niewłaściwy (mimo, że np. moja najlepsza przyjaciółka jest zachwycona współpracą z tym drugim specjalistą)?

Na naszej drodze pojawia się wielu ludzi, ale nie ze wszystkimi dogadujemy się równie dobrze. Z pewnymi osobami już od pierwszego spotkania czujemy się tak, jakbyśmy znali się od zawsze. Do innych potrzebujemy się przekonać. A z pewną grupą osób nigdy nie znajdziemy wspólnego języka. Podobnie jest z psychologiem, do którego przychodzimy. Czasami już od pierwszej wizyty w gabinecie jesteśmy przekonani, że trafiliśmy we właściwe miejsce a osoba, z którą rozmawiamy na pewno nam pomoże. Innym razem pomimo niezbyt udanego pierwszego spotkania mamy ochotę dać jeszcze kolejną szansę specjaliście, z którym rozmawiamy. Może się jednak zdarzyć i tak, że od razu po pierwszym spotkaniu (czy nawet już w jego trakcie) nie mamy ochoty kontynuować znajomości z danym psychologiem. Nie ma dla nas wówczas znaczenia, że osoba, do której trafiliśmy jest wysokiej klasy specjalistą polecanym wszem i wobec. My po prostu nie czujemy się dobrze w towarzystwie tego człowieka.
Ważne jest abyśmy nie lekceważyli takich naszych odczuć. Relacja terapeutyczna powinna być oparta na zaufaniu. Skoro zaś już na samym początku nie możemy się z danym psychologiem dogadać, czujemy się źle w jego/ jej towarzystwie, czy nie mamy ochoty szczerze rozmawiać z tą osobą, to jak moglibyśmy zbudować dobrą relację która pomoże nam poradzić sobie z problemem?

Każdy z nas, poszukując właściwego dla siebie psychologa będzie zwracał uwagę na inne czynniki. Ogólnie jednak ważne jest, abyśmy poszukując psychologa idealnie dobranego do siebie odpowiedzieli sobie na kilka pytań:

  • Czy osoba, do której trafiłam/ trafiłem jest dla mnie godna zaufania?
  • Czy dobrze mi się z tą osobą rozmawia?
  • Czy dobrze czuję się w towarzystwie tej osoby?
  • Jak dużo rzeczy/ cech, które posiada ta osoba mnie drażni?
  • Czy sposób, w jaki ta osoba pracuje mi odpowiada?
  • Czy sposób, w jaki ta osoba ze mną rozmawia jest dla mnie zrozumiały?
  • Pamiętajmy też, że jedno spotkanie odbyte z psychologiem nie obliguje nas do rozpoczynania u niego/ niej terapii. O ile tylko z jakiegoś powodu nie czujemy się komfortowo w towarzystwie takiego psychologa mamy prawo, a nawet powinniśmy, zrezygnować z dalszych spotkań z tą osobą.
    W trakcie terapii klient wraz z terapeutą pracują nad istotnymi dla pacjenta sprawami, poruszają trudne zagadnienia. Często terapeuta prosi o podejmowanie działań, które są trudne dla pacjenta (np. oglądanie żywego pająka, którego klient się boi). Dlatego też jeśli pomiędzy klientem i jego terapeutą nie zadzierzgnie się nić zaufania trudno będzie klientowi uzyskać cele, z jakimi przychodzi do terapeuty.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *